poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.|
imieniny obchodzą: Piotr, Robert

Obraz Matki Bożej łaskami słynącej - Irządzkiej Wspomożycielki Ludu Rolniczego

Strona główna » Aktualności » Obraz Matki Bożej łaskami słynącej - Irządzkiej Wspomożycielki Ludu Rolniczego

Kiedy wchodzimy do kościoła parafialnego pod wezwaniem Świętego Wacława w Irządzach , w ołtarzu głównym widzimy obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus . Obraz otrzymał tytuł Irządzkiej Wspomożycielki Ludu Rolniczego oraz potocznie został nazwany obrazem Matki Boskiej Śnieżnej . Obraz Irządzkiej Wspomożycielki Ludu Rolniczego nawiązuje do słynnej Ikony z Bazyliki Sancta Maria Maggiore w Rzymie . Obraz ten został zakupiony przez Adama Misiowskiego - dziedzica dóbr irządzkich w roku 1642 , zaś twórcą obrazu jest mistrz krakowski Jan Dolabolli. Wzorował się on na obrazie Matki Boga w kościele Świętych Macieja i Mateusza w Krakowie. Suknie i korony na obrazie Irządzkiej Wspomożycielki Ludu Rolniczego zostały ufundowane przez prymasa Polski Adama Ignacego Komorowskiego. Koronacji Irządzkiej Wspomożycielki Ludu Rolniczego dokonał prymas Polski Adam Ignacy Komorowski 15 lipca 1753 roku.

Maryja i Dzieciątko znajdują się w centrum obrazu . Na obrazie występuje charakterystyczny dla epoki baroku światłocień. Po prawej i lewej stronie Maryi znajdują się anioły. Maryja i Dzieciątko na obrazie w Irządzach zostały ubrane w srebrną szatę oraz na ich głowach widnieją korony, które są wotum od prymasa Polski Adama Ignacego Komorowskiego. Na obrazie Matka Boska trzyma na lewej ręce Dzieciątko oraz w dłoni chusteczkę, która ma podkreślić jej królewską godność Bogurodzicy. Trzymanie przez Bogurodzice chusteczki nawiązuje również do tradycji rzymskiej, według której kobiety wysoko urodzone - patrycjuszki nosiły chusteczki w dłoniach jako symbol ich wysokiego urodzenia oraz tego, że nie mogą trudzić się ciężkimi pracami. Palce prawej dłoni u Maryji układają się w literę V . Ułożenie palców prawej dłoni Maryi symbolizuje łacińską słowo virgo czyli dziewica. Jezus na obrazie Irządzkiej Wspomożycielki Ludu Rolniczego został przedstawiony jako małe dziecko. Dzieciątko prawą rękę ma uniesioną do góry w geście błogosławieństwa, a w lewej Jezus trzyma księgę Ewangelii .

Opracował:

Grzegorz Kurek - alumn Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie